chleb gryczany

ZAKWAS GRYCZANY – JAK ZROBIĆ?

Jak zrobić prawdziwe bezglutenowe pieczywo i nie mam tutaj na myśli gotowych mieszanek mąk bezglutenowych, ale pieczywo od początku do końca z natury bezglutenowe ze względu na fakt użycia w nim mąk z natury bezglutenowych.
Początkiem dobrego chleba jest dobry zakwas – zaczyn.
Jak zrobić zakwas gryczany?
Jest wiele sposobów na jego przygotowanie, ale poniżej przedstawię metodę moim zdaniem najprostszą i najbardziej efektywną.

Jedyne czego potrzeba to mąka, woda oraz czas (ale bez obawy – przygotowanie zakwasu nie jest pracochłonne, przy dobrej organizacji czasu nawet osoby zapracowane dadzą radę). Na przygotowanie zakwasu potrzeba około 5-6 dni.

Zazwyczaj 6 dnia można już bez obaw upiec pierwszy chleb.

Przygotowanie zakwasu to proces.

SKŁADNIKI na zakwas
  • 50 g  = około  5 łyżek) mąki gryczanej (lub mąki żytniej typ 2000),
  • 50 g = około 5-6 łyżek wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej,
  • słoik o pojemności około 1 litr lub większy   – słoik najpierw dokładnie umyć i wyparzyć
SPOSÓB WYKONANIA
  1. Proporcje mąki i wody są orientacyjne, nie potrzeba do ich odmierzenia wagi – dlatego podałam przeliczenia na łyżki.
  2. Pamiętaj, aby stosunek mąki do wody wynosił 1:1 – czyli jedna porcja mąki i mniej więcej tyle samo wody.
  3. Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Konsystencja powinna być raczej gęsta. Ważne jest, aby słoika nie zakręcać! Najlepiej przykryć go ściereczką lub gazą (tak by dochodziło do niego powietrze) i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny. Temperatura w jakiej przechowywany jest zakwas powinna wynosić między 24 – 27 stopni C. Najlepiej jest odstawić słoik w jakieś ciepłe miejsce czyli: do szafki blisko piekarnika/lodówki, w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła lub latem na parapet od południowo-zachodniej strony.
  4. Zakwas wymaga „dokarmiania” co 24 h – czyli I tak jak pierwszego dnia dodać do niego wszystkie składniki od nowa – wymieszać i odstawić w ciepłe w ciepłe miejsce na 24 godziny, przykrywając słoik jedynie ściereczką lub gazą. Dokarmiać zakwas przez 5-6 dni, potem upiec chleb wg tego przepisu.
  5. Proporcje tych składników mogą posłużyć do wykonania zakwasu gryczanego jak i żytniego – aby wykonać zakwas żytni wystarczy zamienić mąkę gryczaną na żytną.
  6. ZAKWASU NIE TRZEBA WYRZUCAĆ! Zawsze można go komuś podarować, albo wyhodować sobie nawet i trzy wielkie słoje. Dla tych, którym to marnotrawstwo jednak aż tak bardzo nie przeszkadza i gotowi są rozrzutnie marnotrawić mąkę żytnią i wodę – polecam jednak usunięcie połowy zakwasu (lub podarowanie go komuś) z jednej prostej przyczyny – zakwas lepiej pracuje, gdy jest go mniej. Zwłaszcza na początku. Później nie ma to już znaczenia.

Prosty przepis na pieczywo żytnie na zakwasie znajdziesz tutaj.

UWAGA PROŚBA DO PODOPIECZNYCH!

Moje Podopieczne, będące aktualnie w Programie, jeśli chcecie upiec chleb na zakwasie, to polecam ten przepis bez żadnych już konsultacji ze mną 🙂
Indywidualne prowadzenie i nauka zdrowego odżywiania bez efektu jojo – 3 miesięczny autorski program Schudnij Raz na Zawsze – szczegóły tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s