5 POWODÓW DLA KTÓRYCH KOBIETY POWINNY TRENOWAĆ SIŁOWO

Dzisiaj chcę napisać o tym jak bardzo ważny dla kobiet jest trening siłowy. Oczywiście każda forma aktywności przynosi pewne korzyści, wszystko zależy od celu jaki ci przyświeca i z jakiego powodu trenujesz.  Mam nadzieję, że te informacje i fakty zmotywują Cię do tego typu treningu.

Może już zastanawiałaś się nad podnoszeniem ciężarów? Może już nawet wykonałaś kilka serii przysiadów ze sztangą? Jednak gdy za każdym razem, kiedy łapiesz za sztangielką czujesz się zagubiona i niepewna, bo ci napakowani kolesie z siłowni zerkają z boku na Ciebie, patrzą, patrzą … co Ty robisz. Z pewnością nasłuchałaś się opowieści, że „podnoszenie dużych ciężarów sprawi, że będziesz męska i wielka i będziesz miała łapy zamiast delikatnych i zgrabnych ramion” albo „to niebezpieczne dla Twoich stawów” lub też: „gdy już będziesz mieć mięśnie, to nie możesz przestać ćwiczyć, ponieważ wszystko, co zbudowałaś zamieni się w tłuszcz”.

To wszystko to wielka  BZDURA! Powtarzana przez osoby, które w tym temacie nie mają żadnego pojęcia, a tylko zniechęcają tym gadaniem nieświadome kobiety do czerpania z korzyści, które niesie za sobą trening siłowy.  Co zyskujesz wykonując trening siłowy?Piękniejsze, zdrowsze i silniejsze ciało, a także psychikę. Sama joga, rower czy bieżnia mają swoje zalety i dają jakieś korzyści, ale prawdziwe życie zaczyna się od treningu siłowego 🙂

Korzyści wynikające z treningu siłowego

#1 Efektywna redukcja tkanki tłuszczowej

Trening siłowy pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej, zarówno podczas wysiłku, jak i po jego zakończeniu. Tłuszcz spalasz nawet odpoczywasz po ćwiczeniach. Dzieje się tak dlatego, że trening wprowadza organizm w stan stresu oksydacyjnego, podczas którego tworzą się reaktywne formy tlenu i wolnych rodników, które muszą zostać „zneutralizowane”. Organizm będzie dążył do przywrócenia równowagi hormonalnej, zregenerowania zniszczonych włókien mięśniowych, odnowienia zapasów składników odżywczych, a każdy z wymienionych procesów będzie się wiązać ze zwiększonym poborem tlenu oraz energii przez wiele nadchodzących godzin. Zjawisko to znane jest jako EPOC (ang. excess post-exercsie oxygen consumption, to inaczej zwiększona powysiłkowa konsumpcja tlenu). Badania dowodzą, że ten stan zwiększonego zapotrzebowania na tlen (a także i kalorycznego) po treningu, tzw. „after burn” potrafi się utrzymywać nawet do 48 godzin od zakończenia sesji treningowej.

trening siłowy

Opublikowane badanie w National Institute od Health wykazuje, że przewlekle podwyższony poziom energii, nawet po najkrótszej sesji treningowej, może pozytywnie wpływać na równowagę energetyczną i utlenianie tłuszczu.  Zatem, zamiast sięgać po popołudniową filiżankę kawy, lepiej chwyć za sztangę i zrób z niej użytek.

#2 Więcej mięśni = większy wydatek energetyczny

Podczas zwiększania siły i nabierania masy mięśniowej, Twoje ciało zużywa wydajniej kalorie. Dobowe zapotrzebowanie determinuje ilość kalorii jaką będziesz mogła spalić danego dnia. Zgodnie z tą zasadą: siedzenie spala zdecydowanie mniej kalorii niż stanie, stanie mniej niż chodzenie, a chodzenie mniej niż trening siłowy. Im więcej skurczów mięśniowych wykonasz w ciągu dnia, tym więcej kalorii spalisz. Jeżeli posiadasz więcej czystej masy mięśniowej, to takich skurczów będzie więcej, a co za tym idzie zużyjesz więcej energii 🙂

#3 Kobiece kształty = kobieca sylwetka

Nic nie ukształtuje kobiecej sylwetki w taki sposób, jak trening siłowy. Jeżeli przykładowo masz zbyt drobną górną połowę ciała w stosunku do jego dolnej połowy, to wystarczy odpowiednio opracowane plany żywieniowy i suplementacja w połączeniu z odpowiednim treningiem siłowym, sprawi, że proporcje Twojego ciała magicznie zaczną się zmieniać w kierunku, o którym od dawna marzyłaś.

Żadna inna forma aktywności fizycznej nie pozwoli Ci tak mocno pracować na estetyką Twojej sylwetki, dążąc do wymarzonej figury. Uwierz mi,  nie będziesz wyglądać jak facet. Będziesz bardziej kobieca niż kiedykolwiek. Jeżeli wymyśliłaś sobie, że zaczniesz stosować samą głodówkę (której nigdy nie będzie można nazwać planem żywieniowym!), owszem – zredukujesz tkankę tłuszczową, ale również i mięśniową, co niestety może wiązać się ze stratą kobiecych kształtów (np. efekt naleśnika – płaskich i przepalonych pośladków). Trening siłowy pomoże te kształty podkreślić, podtrzymać i stopniowo – poprawiać. Ale pamiętaj o odpowiednim odżywianiu!

#4 Lepszy sen i ŁAGODZENIE STRESU

Trening siłowy niesamowicie podnosi jakość snu, pozwalając Ci zasnąć szybciej, spać głębszym snem i wybudzać się zdecydowanie rzadziej bądź też wcale. Badanie pokazują, że poranny trening siłowy lub trening o wysokiej intensywności (HITT) znacznie wpływa na jakość snu oraz przedłuża czas snu nawet kolejnej nocy od wykonania danej sesji treningowej. Po dobrym treningu wybudzanie w środku nocy przejdzie do przeszłości, a Ty będziesz spać jak dziecko.

dziewczyna w łóżku

Aktywność fizyczna to świetna metodą na radzenie sobie ze stresem. Naukowcy dowiedli, że ćwicząc regularnie siłowo, lepiej można radzić sobie ze stresem, doświadczając mniej niepożądanych rezultatów w sytuacjach kryzysowych, w przeciwieństwie do tych, które nie ćwiczą.  Trening siłowy o umiarkowanej intensywności (u osób starszych) poprawia pamięć i funkcje poznawcze. Więc, gdy następnym razem będziesz chciała rozładować napięcie – chwyć za ciężary, a nie za ciastko i latte.

#5 Mocne kości

Wraz z wiekiem, stajemy się coraz bardziej narażeni na utratę masy kostnej i mięśniowej. Kobiety w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym są bardzo zagrożone osteoporozą ze względu na coraz bardziej zmniejszający się poziom estrogenów w organizmie. Trening siłowy jest doskonałą metodą, która zapobiegnie utracie masy kostnej i znacząco zmniejszy ryzyko osteoporozy. Badanie przeprowadzone na McMaster University odkryło, że po roku treningów siłowych, kobiety po menopauzie zwiększyły masę kostną o 9% . Im wcześniej zaczniesz przygodę z treningiem oporowym, tym większą masz szansę na utrzymanie masy kostnej na późniejszym etapie życia. Pomyślcie ile zwięszycie po 2-3 latach …

Jak widać trening siłowy przyniesie moc korzyści na wielu płaszczyznach Waszego życia.

Jeżeli czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim dotychczasowym życiu, być zdrową, pewną siebie i niezależną kobietą, ale wciąż nie wiesz jak się za to wszystko zabrać – odezwij się do Ella Kuszyk  chętnie pomogę Ci to zmienić. Zaufało mi już wiele Kobiet.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł – zostaw „like” lub udostępnij go dalej . Jeżeli chciałabyś przeczytać artykuł na jakiś konkretny temat, to śmiało podrzuć swój pomysł w komentarzu, a zobaczę co da się zrobić w tym temacie.

Źródła dla Maniaków Nauki 🙂
1. Roveda, Eliana, et. Al. Effects of endurance and strength acute exercise on night sleep quality.” International SportMed Journal. 2011; 12(3): 113-124.
2. Kirk, Erik P., et. Al. Minimal resistance training improves daily energy expenditure and fat oxidation” Med Sci Sports Exerc. 2010; 41(5): 1122-1129.
3. Magyari PM, Churilla JR. Association between lifting weights and metabolic syndrome among U.S. Adults: 1999-2004 National Health and Nutrition Examination Survey. J Strength Cond Res. 2012 Nov; 26(11): 3113-7.
4. Muir JM, Ye C, Bhandari M, Adachi JD, Thabane L. The effect of regular physical activity on bone mineral density in post-menopausal women aged 75 and over: a retrospective analysis from the Canadian multicentre osteoporosis study. BMC Musculoskelet Disord. 2013 Aug 23; 14: 253.
5. Stone M, Stone Meg, Sands W. Psychological Aspects of Resistance Training. In: Principles and Practice of Resistance Training. Champaign, IL: Human Kinetics; 2009. p. 229-241.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s