jak zacząć pić wodę

NAWADNIAJ SIĘ – CO PIĆ, ABY SIĘ NAWODNIĆ?

Problem z niedostatecznym nawodnieniem organizmu jest wbrew pozorom bardzo powszechny. Doświadcza go wielu ludzi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Osłabienie, bóle głowy, ospałość to jedne z pierwszych objawów niedostatecznego nawodnienia. Najbardziej narażoną na odwodnienie grupą ludzi są osoby starsze – z wiekiem zanikają bowiem receptory, które odpowiadają za odczuwanie pragnienia! Dlatego ważnym jest, aby dopilnować nie tylko siebie, ale też naszych rodziców i dziadków, aby wypijali wystarczającą ilość płynów.Jeśli nie możesz przekonać się do picia wody, koniecznie przeczytaj poniższe porady i weź je sobie do serca! Jak we wszystkim potrzeba trochę samodyscypliny, determinacji i odpowiedniej wody, aby się nawodnić, nie wystarczy pić, trezba się jeszcze nawodnić. Temat ten już poruszałam na LIVE na Grupie Zadabaj o swoje Zdrowie i Schudnij Raz na Zawsze.

ile pić?

Zalecane dzienne spożycie płynów to ok. 2 litry (norma uwzględnia różne źródła płynów, takie jak woda, herbata, kawa, soki, zupy, a także pożywienie stałe). To są zalecenia, ale pamiętaj, aby nie wliczać do ilości wypijanych płynów: herbaty czy kawy. One wręcz odwadniają.

Przynajmniej ponad połowę zalecanego zapotrzebowania warto jest uzupełnić  odpowiednio dobraną wodą mineralną (najlepiej wysokozmineralizowaną – czyli jaką? Czytaj dalej). Daje to w przybliżeniu 1 litr wody na dzień, czyli 2 standardowe, 1,5-litrowe butelki na 3 dni.

wzburzone fale

Zdrowy nawyk picia wody warto rozpocząć od dobrego postanowienia i być konsekwentnym, zastosować metodę małych kroków. Nie trzeba od razu, gwałtownie i na siłę, osiągać zalecanej normy, bo można zacząć od 1 szklanki dziennie i stopniowo zwiększać ilość, zastępując inne płyny wodą, aby dojść do minimum 4 szklanek wody na dzień.

JAKĄ WODĘ PIĆ?

Czytać etykiety, bo tam znajduję się informacja o ogólnej zawartości rozpuszczonych składników mineralnych. Na co dzień najlepiej pić wodę średnio lub wysokozmineralizowaną, gdzie zawartość skłądników mienralnych dla tej pierwszej (średniozmineralizowanej) wynosi  500 – 1 200 mg/l, a dla wysokozmineralizowanej powyżej 1250 mg minerałów na litr.

wody średniozmineralizowane – przykłady:
 • Nałęczowianka
 • Cisowianka
 • Staropolanka
Wody wysokozmineralizowane – przykłady:
 • Staropolanka 2000
 • Muszynianka
 • Muszyna Skarb Życia
 • Krynica
 • Piwniczanka

Im więcej woda ma minerałów, tym wyrazistszy jest jej smak. Najbardziej jałowa czyli bez smaku jest woda źródlana – nie dość, że praktycznie nie ma smaku, to jeszcze jej spożywanie nie wnosi do codziennego menu niezbędnych minerałów w istotnych ilościach, bo powoduje odwodnienie. Woda źródlana rozcieńcza płyny ustrojowe, pogarszając nasze funkcjonowanie. Oczywiście, można to traktować z przymrużeniem oka – butelka wypita raz na jakiś czas nie wyrządzi organizmowi żadnej szkody, ale na co dzień lepiej wybierać wody mineralne opisane powyżej.

Wody źródlane to np. Żywiec Zdrój, Dobrowianka, Kropla Beskidu, Oaza.

JAK przekonać się do picia wody?

Jeżeli jesteś nieprzyzwyczajona do picia wody, to będziesz z pewnością jak najszybciej chciała wypić wspomniana szklankę wody. Nie rób tego błędu, czyli poj powoli. Płyny spożywane szybko nie są efektywnie wykorzystane przez organizm i zwyczajnie przez niego zwyczajnie  „przelatują”, prosto do pęcherza. Pijąc powoli, spokojnie i małymi łykami – nawadniasz się odpowiednio.

woda z owocami

Co można dodać do wody, aby podnieść jej walory smakowe?
 • sok z wyciśniętej cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta
 • listki świeżej mięty
 • mrożone lub świeże owoce – np. truskawki, maliny, porzeczki, jagody (idealne na upalne dni, zastąpią kostki lodu, nadając wodzie delikatny, owocowy smak)
 • pokrojonego w kostkę arbuza
 • imbir
 • lub mix imbiry, cytryny i mięty

Unikaj słodzonych syropów przeznaczonych do rozrabiania z wodą i słodzonych soków/napojów!

Większość procesów w naszym organizmie zachodzi w środowisku wodnym. Nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego organizmu, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Odczuwalnymi efektami picia wody może być poprawa samopoczucia, wzrost energii, lepszy stan skóry.

woda i komputer

Aby zmotywować Cię do picia wody, mam dla Ciebie wyzwanie! Przez 30 kolejnych dni zaznaczaj uśmiechem lub szklanką albo słońcem w kalendarzu, te dni, kiedy udało Ci się wypić chociaż jedną szklankę wody (możesz też zapisać, jaka to była konkretnie ilość). Smutna buźka będzie oznaczała dni, w których się nie udało. Powodzenia!

P.S. Osoby starsze powinny szczególnie dbać o właściwy poziom nawodnienia w upalne dni, pijąc dobrą jakościowo wodę – zasobną w minerały. Dlaczego o tym piszę? Z własnego podwórka, w tamtym roku miało miejsce zdarzenie, które o mały włos nie zakonczyło się tragicznie w skutkach. Przewodnienie, spowodowało odwodnienie i spadek do bardzo niski (śmietelnych poziomów) sodu!

Znajdziesz mnie na INSTAGRAM.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, motywacji i przysłowiowego „kopa” do działania – dołącz do fejsbukowej Grupy Wsparcia i 14-dniowego DETOXU CUKROWEGO.

4 myśli w temacie “NAWADNIAJ SIĘ – CO PIĆ, ABY SIĘ NAWODNIĆ?

 1. Katarzyna Anna pisze:

  Świetny artykuł. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jakość wody ma takie znaczenie. Nie zastanawiałam się zbytnio jaką wodę piję,a teraz na pewno zwrócę na to większą uwagę! A odnośnie tego przelicznika z komentarza powyżej, chodzi o to ile wody powinniśmy pić dziennie, tak? Dajmy na to, ja przy moich 60 kg powinnam pić 2 l dziennie?

  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s