metabolizm

5 SPOSOBÓW NA PODKRĘCENIE METABOLIZMU

Jak podkręcić metabolizm? Często słyszę to pytanie na konsultacji? Odpowiem na nie tym wpisem. Faktem jest, że cudów nie ma, gdyż nie jesteś w stanie z dnia na dzień schudnąć 5 kilogramów ani w ciągu nocy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Każdy organizm jest w stanie tracić zbędne kilogramy w określonym tempie. Ale nie jest też tak źle – organizm jest w stanie zrobić wiele, aby proces odchudzania był bardziej skuteczny i efektywny.  Jak to zrobić?Popracować nad metabolizmem! Czyli jak konkretnie?

Zazwyczaj terminy „przemiana materii” i „metabolizm” kojarzą nam się z… toaletą. Jeżeli ktoś zjada coś, a potem bardzo szybko idzie do łazienki, to ludzie mówią, że ma szybką przemianę materii i nie przytyje. Może mieć ZJD (zespół jelita drażliwego). Ten stan rzeczy, nie ma nic wspólnego z tym, czy chudniesz czy tyjesz. To w jakim czasie idziesz do toalety po posiłku jest tylko sygnałem, jak działa układ trawienny. Bo chodzi o to, aby się wchłaniało, a nie natychmiast wydalało. Tempo przemiany materii nie jest stałe i na pewno zmienia się wraz z wiekiem i pod wpływem pewnych zmian hormonalnych.

Czy jest do nas przypisane? Po części trochę tak, bo znasz osoby pewnie, które mogą zjeść pizzę popić colą i waga wciąż, ta sama i pewnie znasz również osoby, które tyją od przysłowiowego liścia sałaty… Za ten stan rzeczy odpowiada po części somatotyp i tutaj cudów nie ma – jedni mają z górki, a inni pod górkę …

Twój metabolizm może być spowolniony z wielu powodów:

  • niewłaściwy sposób odżywiania,
  • brak ruchu,
  • stresu (dużego stresu),
  • brak snu,
  • przetrenowanie (bardzo czesto),
  • jedzenie zbyt małej ilości jedzenia – wieczne bycie na diecie – załamanie metabolizmu,
  • zmiany hormonalne (niedoczynność tarczycy)

Te wszystkie czynniki sprawiają, że metabolizm zwalnia, a proces odchudzania jest dużo mniej efektywny a czasami nawet nieskuteczny!

Warto więc skupić się na aspekcie poprawy metabolizmu, bo dzieki temu jesteś w stanie osiągnąć dużo lepsze efekty, w jak najkrótszym czasie.

POZNAJ 5 SPOSOBÓW NA PODKRĘCENIE METABOLIZMU

#1 Wyśpij się

Sen ma ogromny wpływ na Twoją figurę. Można mieć najlepiej ułożoną dietę, a kiedy nie będziesz się wysypiać, to na nic dieta. Niedobór snu obniża przemianę materii, sprawia, że pochłaniasz większe ilości jedzenia. Brak snu to brak regeneracji – a więc brak efektów treningowych, bo bez odpowiedniego odpoczynku twój trening jest niewiele wart.

śpiąca kobieta

Warto o tym pamiętać i czasami odpuścić sobie ćwiczenia, w zamian za to, iść wcześniej spać. Lepiej zrobić 4 treningi tygodniowo i się wyspać (ok. 7-8 godzin), niż trenować codziennie i spać po 4-5 godziny. Na pytanie jak podkręcić metabolizm odpowiedź jest więc prosta: wysypiać się!

Ile spać dowiesz się tutaj!

#2 nawadniaj się

Wypijanie odpowiedniej ilości wody jest zdrowe i wspomaga proces odchudzania. Dodatkowo, jeśli masz skłonność zatrzymywania wody i do puchnięcia, wprowadzenie regularnego picia powinno pomóc w pozbyciu się tego nieprzyjemnego problemu. Wiele osób bagatelizuje tą zasadę, bo uważa, że nie czuje pragnienia lub nie potrzebuje i nie będzie w siebie wmuszać. To nieprawda. Picie wody to zwykły nawyk – najprostszy i warto od niego zacząć! Każdy potrzebuje indywidualnej ilości wody, ale minimum to jest 1,5 l dziennie.

nawadnianie się

Ile pić  wody i jaką wodą się nawadniać o tym dowiesz się na grupie Zadbaj o Swoje Zdrowie i Schudnij Raz na Zawszedołącz!

#3 specjalne dodatki do jedzenia

Można bawić się specjalnymi dodatkami do jedzenia, które podkręcą Twój metabolizm. Ostre przyprawy, cynamon, kardamon – te ostatnie  hamują łaknienie na słodkie.

przyprawy

Kuloodporna kawa wypijana na czczo przed treningiem.

Odstaw cukier – uwolnij się od niego! Jak? Szczegóły TUTAJ!

#4 TRENING ZE ZMIENNĄ INTENSYWNOŚCIĄ

Jednym z lepszych i skuteczniejszych sposobów na podkręcenie metabolizmu jest wprowadzenie treningu ze zmienną intensywnością. Nie musi to być od razu crossfit, tabata czy HIIT!

interwał

Zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem i z aktywnością, mają gorszą kondycję lub sporą nadwyżkę kilogramów do zgubienia. W tym przypadku lepszy będzie luźny trening ze zmiennym tempem, co to znaczy? Pierwsze ćwiczenie wykonujesz ze średnia intensywnością, kolejne ćwiczenie ciśniesz na tzw. maksa, a następne znowu luźno, tak by odpocząć przed kolejnym wysiłkiem o wyższej intensywności. Taki rodzaj treningu możesz wykonywać w formie np. marszobiegów – biegniesz z wysoka intensywnością (wchodzisz na wyższe tętno), a potem maszerujesz – odpoczywasz.

Jeżeli już trochę ćwiczysz, możesz wprowadzić do swojego planu treningowego interwały. Pamiętaj, że zmienna intensywność treningu zmusza organizm do zupełnie innej pracy – dzięki temu podkręcasz swój metabolizm. już trochę ćwiczą, mogą wprowadzić trening interwałowy do swojego planu. Zmienna intensywność zmusza organizm do zupełnie innej pracy – dzięki temu, w dużym uproszczeniu, podkręcasz metabolizm.

#5 zmieniaj treningi

Średnio co 2 miesiące zmieniaj swoje treningi. Może dodawać nowe elementy, próbować coś nowego, zmieniając czasami nawet klub, do którego wpadasz na ulubione zajęcia body pump czy step na inny, czy nawet te same zajęcia, ale u innego instruktora.

Dodawanie  nowych elementów, próbowanie nowych dyscyplin, bawienie się przerwami i intensywnością treningu – sprawia, że dajesz swojemu ciału bodziec do rozwoju. Musisz wiedzieć, że ten sam trening powtarzany przez kilka miesięcy bez żadnej zmiany, przestaje być efektywny. Bo nie jest to wyzwanie dla twojego ciała, spalasz też przy tym mniejszą ilość kalorii, nie budujesz kondycji, ale utrzymujesz efekty, które wypracowałaś do tej pory. Twoje ciało przyzwyczaja się do tego jednego rodzaju wysiłku i wydatkuje na niego mniej energii. Przygotowując ten wpis dzisiaj, pomyślałam, że czas znowu wrócić na spinning :-), aby dać swojemu ciału nowy bodziec.

Wiele osób myśli, że skuteczne będą tylko te rady, które wymagają dużo poświęcenia – np. jedzenia przez tydzień samych jabłek albo picie samych soków lub jedzenie zupy kapuścianej – te zasady sprawiają, że ledwo żyjesz i nie możesz ruszyć nogą. One na pewno nie podkręcą Twojego metabolizmu, wręcz przeciwnie spowolnia go!

Najlepsze są  najprostsze sposoby i metoda małych kroków zawsze się sprawdza. Nie daj się nabrać na diety cud, super suplementy, które spalają tłuszcz. Aby zobaczyć efekty musisz działać.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Jeżeli potrzebujesz motywacji i przysłowiowego „kopa” dołącz do Grupy Zadbaj o Zswoje Zdrowie i Schudnij raz na Zawsze!

Jeśli chcesz Schudnąć Raz na Zawsze – skorzystaj z indywidualnego Programu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s