trawienie

LEPSZE TRAWIENIE – JAK SOBIE POMÓC?

Wszyscy znamy powiedzenie „jesteś tym co jesz“, warto dodać jeszcze,  że „jesteś tym, co trawisz i wchłaniasz“. Prawidłowe odżywanie i dobór składników jest bardzo ważny dla każdego człowieka, a zwłaszcza dla chorych osób. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, z tego jak odżywianie wpływa na nasze samopoczucie, poziom energii czy pojawienie się pewnych dolegliwości a finalnie wystąpienie chorób.  Należy dopasować sposób odżywiania do potrzeb swojego organizmu. Co to znaczy?

Zrobić przegląd swojego organizmu – wykonać podstawowe badania, a jeśli wymaga tego sytuacja i nasz stan zdrowia wykonać również dodatkowe badania. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się temu, co jemy i usunięcie wszystkich potencjalnych szkodliwych pokarmy,  których nasz organizm nie jest w stanie rozpoznać i finalnie strawić. Musimy pamiętać o tym, by uzupełnić wszystkich mikro i makro składników. Nie każdy z nas jest jednak od razu gotowy, by przejść na dietę eliminacyjną, jednak warto przemyśleć swoje nawyki żywieniowe. Myślę, że większość z nas miewa problemy z trawieniem, obserwuje to pracując indywidualnie z podopiecznymi. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Warto zwrócić uwagę na kilka spraw

Relaks i spokój podczas posiłku

Zwolnij i przygotuj się do posiłku. Najlepiej przygotować go bezpośrednio przed jedzeniem, wówczas nasz organizm odbiera sygnał „jedzenie idzie” czyli identyfikuje pokarm i zaczyna przygotowywać się do trawienia. Przeżuwaj pokarm dłużej. W jamie ustnej rozpoczynamy trawienie. Gdy jesteśmy zdenerwowani lepiej odpuścić jedzenie i poczekać aż  organizm powróci do równowagi. Unikaj rozpraszaczy. czyli wyłącz komputer, telewizor, telefon, książkę, itd. Skupmy się na talerzu. To pomaga, bo jesteś w stanie skupić się na jedzeniu i mieć kontrolę nad tym, co jesz.

Odpowiednia ilość enzymów

Pracując z moimi podopiecznymi, stwierdzam, że mamy teraz plagę niedoboru enzymów trawiennych.  A co za tym idzie, problemów z trawieniem. Tylko nieliczne osoby mogą pochwalić się dobrym trawieniem. Jak w naturalny sposób można wspomóc swoje trawienie? Jest na to kilka sposobów:

  • woda z octem jabłkowym przed posiłkiem – ważne aby ocet jabłkowy był naturalnie mętny i fermentowany
  • woda z sokiem z cytryny przed posiłkiem,
  • soki z kiszonek np.  pół szklanki
  • świeży imbir, np. w postaci herbatki imbirowej

Jest to ważne zwłaszcza przed posiłkiem białkowym. Stwarzamy wówczas kwaśne środowisko w żołądku przez co lepiej trawimy. Uwaga! Należy pić minimum pół godziny przed jedzeniem.

Bez konsultacji lekarza nie warto sięgać po suplementy.

Wyprostowana postawa

Zgnieciony w wyniku niewłaściwej postawy żołądek może się buntować. Jedząc na stojąco, w samochodzie, przed komputerem – postaraj się wyprostować, aby organy były w naturalnym dla siebie położeniu.

Za mało ruchu w ciągu dnia

Prowadzimy siedzący tryb życia. To, że kilka razy w tygodniu wybierzesz się na siłownię i myślisz, że problem jest rozwiązany, to jesteś w błędzie. Wykorzystuj każdą chwilę, aby chodzić. Wybieraj schody zamiast windy, parkuj samochód dalej, aby móc się przejść, albo zamień samochód na komunikację miejską. To wszystko poprawi nasz metabolizm i trawienie.

Zbyt częste jedzenie

Media karmią nas informacją, że należy jest 3 główne posiłki w ciągu dnia i 2 lub 3 przekąski. Do tego dokładamy kawę, herbatę i inne napoje, które nasz organizm identyfikuje jako pokarm i wytwarza insulinę. W efekcie mamy zbyt krótkie przerwy pomiędzy posiłkami, nasza insulina nie ma czasu na spadek, trzustka ciągle pracuje – wydzielając insulinę, a to nie jest tylko jej jedyne zadanie. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do insulinooporności.

Często pracuję z osobami, które zmagają się z tym zaburzeniem metabolizmu węglowodanów. Co zrobić? Zadbać o to, by tak skomponować posiłek, aby czuć sytość, a tym samym wydłużyć odstępy między posiłkami. Obserwuj swój organizm i sam ustal, co jest dla Ciebie najlepsze. A jeżeli czujesz, że jednak potrzebujesz wsparcia i że nie poradzisz sobie, to zawsze możesz współpracować ze mną.

Niewłaściwy dobór składników

Pewnie wybierasz przystawkę, danie główne i deser. Często też kompot, sok, wino, itp. Nie jesteś w stanie tego strawić, ponieważ organizm używa innych enzymów w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu. Najpierw organizm trawi węglowodany, później białka i tłuszcze. Jeżeli chcesz sięgać po deser lub owoc zrób to przed daniem głównym. Na talerzu niech znajdzie się jak najmniej składników. Nie łączmy produktów zbożowych i skrobiowych z mięsem. Trudno? To tylko nawyk.

COŚ, co udaje POżywienie

Należy używać prawdziwych składników. Skąd nasz organizm ma wiedzieć, że zupa z proszku składa się z warzyw, bulionu i innych dodatków? Używając prawdziwych składników z pewnością mu to ułatwisz. Zwróć uwagę na dodatki do żywności, czytając etykiety. Jak zaczniesz je analizować z pewnością połowa zapasów w Twoich szafkach zrobi się pusta.

Jedna myśl w temacie “LEPSZE TRAWIENIE – JAK SOBIE POMÓC?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s