ćwizcenia fitness

POWODY DLA KTÓRYCH WARTO ĆWICZYĆ

Większość osób powie, że warto ćwiczyć dla zgrabnej sylwetki, ale to nie tylko jedyny powód. Jest wiele innych powodów dla których warto wziąć się za aktywność fizyczną.  Oto niektóre z nich.

Lek na depresję i zaburzenia lękowe

Eksperymenty z udziałem mysz, pokazały, że gdy te mogły biegać w kołowrotku, obniżał się poziom odczuwanego przez nie lęku. Dodatkowo metaanaliza z udziałem ludzi potwierdza, że ćwiczenia fizyczne oddziałują na te same neurotransmitery w mózgu, co antydepresanty (z tym, że ćwiczenia oddziałują skutecznie w dłużej perspektywie czasu). Osoby ćwiczące rzadziej cierpią na depresję i zaburzenia lękowe, nadmierny stres i złość. Dla mnie aktywność fizyczna stała się lekarstwem na wyjście z depresji.

spowalnia starzenie się

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta chronią przed chorobą alzheimera, osteoporozą, chorobą serca i spowalniają proces starzenia się. Dzięki aktywności fizycznej mózg pozostaje młody. Z obserwacji dr C. Wright, wynika, że osoby w podeszłym wieku regularnie zażywające ruchu są umysłowo nawet o 10 lat młodsze.

lepsze zdrowie psychiczne

Badania wykazały, że osoby mało aktywne fizycznie są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. Już umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza to ryzyko o połowę. Ćwiczenia regulują poziom emocjonalny ( świetnie jest pójść na siłownie i podrzucać sztangi, ewentualnie pójść pobiegać, zamiast walnąć w zęby szefowi 🙂 ) i poprawiają stan osób cierpiących na schizofrenię. Z kolei badacze z Vermont zaobserwowali, że dzięki ćwiczeniom fizycznym u nękanych dzieci w szkole, ryzyko próby samobójczej zmniejsza się o 23%.

Wydłużenie życia

Wcale nie potrzeba wielkich wysiłków, aby wydłużyć sobie życie, efekty przynosi skromna, ale częsta aktywność fizyczna. Już 20-minutowy codzienny spacer zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 16% – 30%. Brak aktywności fizycznej wskazywany jest jako przyczyna przedwczesnej śmierci dwukrotnie częściej niż otyłość.

sprawniejsze działanie mózgu

Dzięki ćwiczeniom w mózgu produkowana jest większa ilość nowych komórek mózgowych i hormonów wzmacniających pamięć oraz poprawiających zdolności uczenia i zapamiętywania. Badania pokazują, że osoby wysportowane mają więcej istoty białej w mózgu, aktywność fizyczna jest powiązana z wielkością hipokampa: im dana osoba więcej ćwiczy, tym jest on większy. Jak wiadomo z upływem lat hipokamp kurczy się, a to z kolei wiąże się z zaburzeniami pamięci.

Jeśli chodzi o moje obserwacje to aktywność fizyczna działa cuda, ale powinna być dostosowana indywidualnie do każdej osoby. Mi bardzo pomogła na pewnym etapie mojego życia, była rodzajem terapii. Jestem zwolenniczką aktywności fizycznej zgodnie z zasadą ĆWICZ MĄDRZE, A NIE DUŻO!

trening personalny

źródło:

Michael Otto, Ph.D. and Jasper Smits, Ph.D., Exercise for Mood and Anxiety, Proven Strategies for Overcoming Depression and Enhancing Well-Being, 2011

 

 

8 myśli w temacie “POWODY DLA KTÓRYCH WARTO ĆWICZYĆ

  1. Kamil pisze:

    Podpisuję się pod tym rękami i nogami 🙂 ćwiczenia fizyczne dla mnie to również ukojenie nerwów. Zdecydowanie dobrze jest wyżyć się od czasu do czasu na worku treningowym!

    Polubienie

  2. ramydada pisze:

    Wszystkie te powody są ważne i zachęcające, ale moim problemem jest wytrwałość w postanowieniu i niestety na to żadne wspaniałe argumenty nie pomagają 😦

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s