łóżko

ILE POTRZEBUJEMY SNU?

Sen jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia, zdrowia i długości życia. Jeśli się w nocy nie wyśpimy, to następnego dnia mamy zły humor i potrzebujemy podwójnego espresso, aby w ogóle zacząć funkcjonować. Kiedy natomiast zarwiemy kilka nocy z rzędu, nasza zdolność koncentracji spada do takiego stopnia, że nawet wykonywanie najprostszych czynności staje się zadaniem ponad nasze siły. Oj, tak sama to przechodziłam, kiedy to pracując w kropo, wydawało mi się, że jestem nie do zdarcia i że 4-5 godzin snu mi wystarczy. Oczywiście wystarczyło mi to do czasu, organizm wreszcie się upomni o swoje, lub skapituluje i powie „dość, jeśli Ty mnie nie słuchasz, to teraz ja ciebie nie będę słuchać”. Tak to działa.  Uwierz mi, że umiejętność radzenia sobie z codziennymi zadaniami, to nie jest jedyna rzecz, o którą powinniśmy się martwić. Długotrwałe niedobry snu spowodowane nadmiarem pracy, nauki lub zabawy czy też bezsennością mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych takich jak np. cukrzyca czy otyłość. Badania naukowe dowiodły, że jeśli śpimy mniej niż 5 godzin na dobę, to możemy dorobić się również nadciśnienia tętniczego. To ile snu potrzebujemy zależy od wieku i tak idealna długość snu dla osoby między 25 a 64 rokiem życia to 7-9 godzin.  Jeśli chodzi o zalecenia dla nastolatków (14-17 lat), to potrzebują oni około 10 godzin snu. Zalecenia to jedno, a praktyka to drugie. Sen i wypoczynek jest bardzo ważny, aby radzić sobie bezstresowo z aktualnymi stresorami życia codziennego. Zdaniem naukowców, by dobrze spać należy na 4 godziny położeniem się spać wyłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia: tablety, smartfony, komputery. W przeciwnym razie blask z ich ekranów, wpłynie negatywnie na poziom melatoniny, hormonu, który reguluje cykl snu i czuwania.  Ja wyłączam telefon lub wprowadzam go w tryb samolotowy, zaciemniam szczelnie okna w sypialni i za każdym razem ją wietrzę, przed położeniem się spać. Komputer ma swoje miejsce w moim mieszkaniu i nie jest nim sypialnia, więc nie ma mowy, że kładę się laptopem do łóżka.

sen

Teraz nabierają sensu słowa mojego taty „najsłodszy jest sen” …

A Ty jak dbasz o higienę swojego snu i ile czasu śpisz?

Sen jest ważnym elementem regeneracji po treningu.

Warto wiedzieć, że idąc na badanie krwi, po nieprzespanej nocy, wyniki badań mogą być zafałszowane z powodu nieprzespanej nocy i stresu, który się z tym wiąże. Jeżeli badamy poziom hormonu TSH, to może być on podwyższony, po nieprzespanej nocy lub kilku zarwanych, co objawiać się może niedoczynnością.

Jak stres, a w tej sytuacji brak snu lub jego niewystarczająca ilość wpływa na funkcje nadnerczy.

sen element treningu

źródło:

 https://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16505522

4 myśli w temacie “ILE POTRZEBUJEMY SNU?

  • personaldietcoaching.org pisze:

   Dzieci są dziećmi, wszyscy nimi byliśmy. Pocieszające jest to, że dzieci rosną :-). Higiena naszego snu jest ważna. Możemy się położyć wcześniej spać, anie siedzieć po nocach. To naprawdę źle kończy. Przecież zależy nam na zdrowiu, tak czy nie?

   Polubienie

   • kasha77 pisze:

    zależy zależy, jak najbardziej…podobnie jak zależy nam na zrobieniu czegoś tylko dla siebie, w spokoju. a niestety z reguły zostaje na to tylko wieczór, kiedy dzieci idą spać. Jeśli chodzi o wiek…hmmm moje ma 8 lat i wstaje 6:30:)taka uroda:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s