kalendarz i kawa

JAK PLANOWAĆ, ABY REALIZOWAĆ?

Jak podejść do swoich postanowień, by nie zmarnować czasu, a wręcz przeciwnie wykorzystać go i mieć ogrom satysfakcji z tego, że zrobiliśmy coś naprawdę wyjątkowego i dobrego dla siebie :-). Dlaczego dla siebie? Większość z nas zapomina o sobie, wpadając w wir codziennej pracy i obowiązków. Masz jedno życie, więc uwierz w siebie i wykorzystaj je w 100%. 

 1. Postaw sobie jasno określony cel, który będzie realny do wykonania, na miarę  Twoich możliwości. Bądź realistką i nie planuj rzeczy, które są z góry dla Ciebie nieosiągalne. Nie schudniesz przecież 5 kg w tydzień. Wyznaczając sobie taki cel narażasz się na niepotrzebną frustrację. Nie przesadzaj z ilością noworocznych obietnic.
 2. Postanowienia noworoczne muszą być Twoje. Co to znaczy? Nie realizuj rzeczy, które wymagają od Ciebie inni. To ma być Twój wybór.
 3. Zmień nastawienie. Niech chęć zmian będzie na zawsze, a nie tylko na chwilę.
 4. Nie zniechęcaj się za szybko, każdy dzień będzie zbliżał Cię do Twojego osobistego sukcesu. Wyobraź sobie siebie, za 3 miesiące, co się zmieni,  jeśli będziesz działać na 100% . Nie poddawaj się mimo potknięć, najważniejsze, że próbujesz i nie zamierzasz przestawać. Każdy ma chwile słabości.
 5. Zapisz w punktach, co musisz zrobić po kolei, by osiągnąć swój cel i realizuj go krok po kroku. Postanowiłaś się zrzucić miar kilogramów? Zapisz więc: „Przestaję jeść słodycze. Zwracam uwagę na zawartość cukru w produktach, które chce kupić, tych produktów nie kupuję!”,  „Dwa razy w tygodniu chodzę na basen”. To ważne, bo dzięki takiemu szczegółowemu podejściu Twój główny cel przestanie być tylko odległym marzeniem, ale nabierze całkiem realnych kształtów. Unikaj ogólników! Im bardziej szczegółowo i precyzyjnie nakreślisz swój cel, tym lepiej.
 6. Zastanów się nad korzyściami. Jakie korzyści otrzymasz dzięki zmianom, które chcesz wprowadzić w życie. Spisz je!
 7. Pamiętaj o pozytywach! Uwaga: plany typu: „Nie będę łasuchować” czy „W weekendy nie pracuję” wymagają korekty. Aby działać skutecznie, swoje noworoczne obietnice powinnaś formułować w sposób pozytywny. Przyrzeczenie: „Przestanę podjadać słodycze” zastąp np. takim: „Jem tylko zdrowe produkty”, „Zrzucam 5 kg”.To ułatwi na pewno wytrwanie w postanowieniach, ponieważ będziesz wtedy myśleć o swoich celach i dążeniach, a nie o tym, czego chcesz unikać.  Formułując obietnice w czasie teraźniejszym, wzmacniasz bardziej swoja motywację! Poczujesz się pewniej, mówiąc „Odżywiam się zdrowo”, niż planując, że dopiero zaczniesz to robić. Uwaga: „Przechodzę na dietę 1 200 kcal.” To nie jest cel! Dlaczego? Liczenie kalorii nie ma sensu. Taka dieta powoduje załamanie metaboliczne i efekt jojo gwarantowany!
 8. Nie spiesz się! Jeśli będziesz trzymać się swoich założeń i będziesz konsekwentna w ich realizacji, to zobaczysz to, na co zapracowałaś.
 9. Znajdź i otaczaj się osobami, które będą  Cię wspierać w realizacji twoich postanowień. Wspierające otoczenie jest bardzo ważne. Najlepiej będzie, jeśli opowiesz o swoich zamierzeniach takiej osobie.
 10. Nagradzaj się, gdy zobaczysz pierwszy efekt swojej pracy. Np. kup sobie ciekawą książkę, zafunduj masaż i rób tak za każdym razem.
 11. Mobilizuj się i każdego dnia kładź się spać z satysfakcją i myślą, że nie zmarnowałaś tych 24h na nic nierobienie. Pamiętaj, że robisz to dla siebie, a nie dla innych.
 12. Twoje postanowienia nie mogą być dla Ciebie musem i karą! Powinnaś czerpać z nich radość i satysfakcję.  Robisz dla siebie coś dobrego, coś, co ma same korzyści. Niech postanowienia nie ograniczają Cię w Twoim codziennym życiu.
 13. Pamiętaj o terminach. Jeśli nie powiesz sobie konkretnie, do kiedy  planujesz wypełnić swoje postanowienie, realizację zadania zaczniesz odkładać w nieskończoność. Efekt? Twoje pragnienie może nigdy się nie spełnić, aby do tego nie dopuścić koniecznie wyznacz sobie ramy czasowe. Co to znaczy? Określ sobie, od którego dnia zaczynasz i do którego dnia (czy choćby miesiąca) Twój plan powinien zostać wykonany. Korzystaj z kalendarza, stwórz sobie swój  kalendarz – planner, w którym będziesz zapisywać swoje postępy. Powieś go w widocznym miejscu lub zawsze miej go pod ręką, aby mieć rękę na pulsie i nie schodzić z toru.Najlepiej zaznacz sobie te terminy w kalendarzu!

planowanie

2 myśli w temacie “JAK PLANOWAĆ, ABY REALIZOWAĆ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s